اسکار یا جوشگاه بخشی از بافت سطحی پوست است که به حالت غیر طبیعی در آمده است. در بسیاری از موارد ممکن است بافت اسکار باعث ایجاد تأثیر منفی بر چهره و بدن انسان شود. به همین دلیل افراد بسیار زیادی به دنبال راهکاری برای ترمیم و از بین بردن این بافت هستند.

اسکار چگونه ایجاد می‌شود؟

به طور کلی بافت اسکار بر اثر عوامل غیر طبیعی و حوادث بر روی پوست ایجاد می‌شود. به عنوان مثال ایجاد زخم‌های عمیق بر روی پوست در حوادث و یا پس از انجام عمل جراحی.

البته گاهی نیز ممکن است بر اثر برخی از عوامل ژنتیکی مانند جای جوش نیز ایجاد شود. در بسیاری از موارد می‌توان از ایجاد این بافت جلوگیری کرد، اما گاهی عمق و جراحت زخم به قدری زیاد است که بافت پس از ترمیم شدن به طور کامل تغییر می‌کند.

درمان اسکار
درمان اسکار

در واقع بافت اسکار زمانی ایجاد می‌شود که آسیب‌های جبران‌ناپذیری به پوست وارد شده باشد، اما چند سالی است که علم پزشکی موفق شده تا درمان‌های مختلفی برای از بین بردن آن ارائه دهد. البته باید به این مورد توجه داشته باشید که هیچ درمانی به طور قطعی نیست، به خصوص در مورد زخم‌های گسترده و عمیق.

خوشبختانه امروزه با پیشرفتی که در عمل پزشکی اتفاق افتاده است، بسیاری از بافت‌های اسکار یا جوشگاه قابل درمان هستند.

انواع بافت اسکار

برخی از بافت‌های اسکار به شرح زیر است:

نرموتروفیک

نرموتروفیک نوعی از بافت اسکار است که تغییر زیادی بر روی بافت اصلی پوست ایجاد نمی‌کند. در برخی از موارد وقتی که زخم به صورت سطحی باشد، ممکن است پس از ترمیم شدن، کمی تغییر رنگ دهد. به عنوان مثال بافت اسکار نسبت به بافت اطراف خود کمی روشن‌تر و یا تیره‌تر شود.

هایپرتروفیک

معمولاً در این نوع از بافت، تغییر پوستی با تشکیل بافت اضافه همراه است. هایپرتروفیک بیشتر در جای زخم‌های جراحی و بخیه دیده می‌شود، در واقع همان جایی که دو بخش از پوست به هم متصل می‌شوند.

آتروفیک

در برخی از موارد بافت اسکار به شکل فرو رفته است. آتروفیک بیشتر در مورد زخم‌های عمیق، که بخش زیادی از پوست و گوشت آسیب دیده است، اتفاق می‌افتد.

درمان اسکار

روش‌های مختلفی برای درمان اسکار وجود دارند که برخی از آنها به شرح زیر است:

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش ترمیمی و زیبایی پوست است که به تازگی برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی مانند از بین بردن بافت اسکار استفاده می‌شود.

در این روش درمانی با فرو کردن سوزن‌های بسیار نازک، به سطح پوست کمک می‌کنند تا خون‌رسانی در پوست افزایش پیدا کند.

زمانی خون‌رسانی به سطح پوست افزایش پیدا می‌کند، بسیاری از آسیب‌های پوستی از بین می‌روند، و پوست شفاف خواهد شد.

سابسیژن

در روش درمانی سابسیژن تلاش می‌شود تا با جدا کردن بافت آسیب دیده از بافت‌های اطراف خود، فرورفتگی و گود شدگی سطحی پوست از بین برود. در گذشته روش سابسیژن با درد بسیار زیاد همراه بود، اما در حال حاضر یک عمل جراحی بسیار ساده است که در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود و فرد بیمار بلافاصله پس از اتمام عمل می‌تواند به فعالیت روزانه خود ادامه دهد.

تزریق فیلر

این روزها از فیلر یا ژل مخصوص برای از بین بردن چروک پوست و جوان‌سازی استفاده می‌شود. همچنین تزریق فیلر یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی برای از بین بردن بافت اسکار است که باعث ایجاد فرورفتگی در سطح پوست شده است.

لیزر

لیزر یکی از درمان‌های قدیمی برای ترمیم پوست است. تحقیقات نشان می‌دهد که لیزر درمانی یک روش مؤثر برای از بین بردن این بافت است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که لیزر درمانی باید حتماً توسط پزشک متخصص انجام شود، در غیر این صورت ممکن است پوست دچار آسیب‌های دیگری شود.

عمل جراحی

عمل جراحی زیبایی و ترمیمی یا در اصطلاح جراحی پلاستیک، قطعی‌ترین و قدیمی‌ترین روش برای درمان بافت اسکار است. معمولاً در عمل جراحی پلاستیک برای درمان این بافت سعی می‌شود تا بافت‌های آسیب دیده جدا شوند تا آسیب‌هایی که به بافت سالم وارد شده، از بین برود.

البته به دلیل بالا بودن هزینه جراحی پلاستیک و طولانی بودن دوران نقاهت، افراد کمتر به این روش درمانی تمایل دارند.

پلینگ شیمیایی

پلینگ شیمایی (پیلینگ شیمیایی یا لایه برداری شیمیایی) کمک می‌کند تا حدودی پوست آسیب دیده حذف شود و پوست جدید جایگزین شود. با اینکه این روش درمان قطعی برای از بین بردن بافت اسکار نیست اما کمک می‌کند تا برجستگی و فرورفتگی سطح پوست از بین برود و جای زخم کمی هموار شود.

معمولاً از روش پلینگ شیمیایی برای درمان جای جوش استفاده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت که بسیاری از آسیب‌های پوستی که باعث ایجاد بافت اسکار شده‌اند، امروزه قابل درمان هستند. البته توصیه می‌شود تا سعی کنید از آسیب‌های پوستی حتماً پیشگیری و بهترین روش درمانی را برای از بین بردن این بافت انتخاب کنید.

هزینه درمان اسکار چه قدر است؟

هزینه این کار بستگی به موارد مختلف دارد. برای اطلاعات دقیق در مورد هزینه می‌توانید با کلینیک ما در شیراز به شماره ۳۶۳۴۱۹۰۵-۰۷۱ تماس بگیرید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است
[تعداد امتیازها 2 عدد و میانگین امتیازها 4.5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *